جوجه بوقلمون

بسیاری از افرادی که می خواهند وارد کار پرورش جوجه بوقلمون شوند از تجربه کافی برخوردار نیستند و طبیعتاً با شکست مواجه می شوند.

به این افراد توصیه می شود اگر تصمیم جدی برای انجام این کار دارند حتماً تا چند دوره از متخصصان این رشته بهره بگیرند تا تجربه کافی را در این زمینه کسب کنند.

پرورش جوجه بوقلمون چند روزه نیازمند امکاناتی از قبیل غذا و مکان سالم و بهداشتی می باشد در نتیجه هنگامی که تصمیم به خرید جوجه بوقلمون می گیرید باید از این بابت از امکانات مناسبی برخوردار باشید زیرا بوقلمون ها نسبت به بسیاری از پرندگان حساسیت بیشتری دارند و امکان ایجاد بیماری در آن ها زیاد است.

برای پرورش جوجه بوقلمون نیازمند محیطی گرم در پولت ها می باشید که به این منظور باید از دستگاه مرغ مادر مصنوعی استفاده شود.

این دستگاه علاوه بر ایجاد گرما، قابلیت جذب رطوبت را دارد و توری نیز به منظور عبور فضولات در آن تعبیه شده است. اگر پولت ها کم هستند بهتر است از دستگاه مرغ مادر مقوایی که یکبار مصرف هستند استفاده شود که از نظر هزینه و بهداشت مناسب تر است اما اگر تعداد پولت ها زیاد باشند نوع چوبی و فلزی  آن نیز وجود دارد که باید بعد از هر دوره پرورش جوجه بوقلمون سفید بیوتی تمیز و ضد عفونی شوند.

طبیعتاً برای پرورش جوجه بوقلمون مانند سایر پرندگان نیاز است که به آن ها واکسن های مود نیازشان مثل نیوکاسل و آنفولانزا زده شود تا دچار مرگ و میر و خسارات فراوان نشویدT از این رو باید با مشورت دامپزشک به واکسیناسیون جوجه شترمرغ ها بپردازید.

جوجه بوقلمون سفید بیوتی که یکی از محبوب ترین نژادهای بوقلمون هستند، نباید تعدادشان در یک فضا بیش از حد باشد و تمیز بودن غذا و فضا در پرورش سالم جوجه ها بسیار موثر می باشند و هر هفته اقلا یک بار باید جایی که روی آن زندگی می کنند را تمیز کنید.

در صورتی که تعداد پولت ها کم باشد برای تامین گرما یک لامپ 100 تا 150 واتی کافی می باشد ولی برای تعداد بیشتر پولت باید از یک لامپ250 واتی مادون قرمز استفاده کنید و باید حداقل تا نیم متر مواد قابل اشتعال را از آن دور کنید.

فضای اطراف جوجه بوقلمون نباید یکنواخت گرم باشد بلکه باید فضایی هم برای آن ها در نظر گرفته شود تا در صورت گرما به آنجا پناه ببرند. همچنین باید با تغییر محل منبع گرما بر اساس گرمی یا سردی هوا دما را تنظیم کنید.

جوجه بوقلمون ها و بخصوص نژاد سفید بیوتی بسیار کم هوش و بی استعداد هستند، از این رو یکی از مشکلاتی که بعد از خرید جوجه بوقلمون با آن مواجه هستید فراگرفتن خوردن و آشامیدن آن ها می باشد و در صورت بی دقتی به این موضوع ممکن است مرگ و میر زیادی در آن ها اتفاق بیفتد.

جایی که جوجه بوقلمون ها نگهداری می شوند نباید گوشه داشته باشد زیرا جوجه ها در گوشه روی هم جمع می شوند و خفه می شوند.

آب تمیز و سالم همواره بر اساس تعداد پولت ها و به صورت سرپوشیده باید در اختیار پولت ها باشد. نا سالم بودن آب یا سرباز بودن آب می تواند جوجه بوقلمون را به انواع بیماری ها مبتلا کند.

خرید جوجه بوقلمون نیازمند داشتن اطلاعات کافی راجع به تغذیه آن ها نیز می باشد.

جوجه ها در چند روز اول نیازمند غذای نرم شده هستند و باید مقدار پروتئین را به حدی تنظیم کرد تا بیش از 28% نشود زیرا مصرف بیش این اندازه آن ها را با مشکلاتی در رشد مواجه خواهد کرد.

دانه خوری جوجه بوقلمون هم در هر زمان از رشد باید در فاصله ای مناسب از آنها قرار بگیرد تا هم مقدار کمتری از دانه هدر برود و هم اینکه مانع ورود فضولات داخل آن شود.

استفاده از سنگ ریزه نیز در غذای بوقلمون ها نیاز است زیرا در سنگدان غذای مصرفی شان توسط سنگ ها خرد می شوند. این در صورتی است که جوجه بوقلمون غیر از غذای نرم غذای دیگری هم بخورد.

برای خرید جوجه بوقلمون می توان به این نکته اشاره کرد که بعضی از بوقلمون ها اصلاح شده اند و در بعضی نقاط ایران پرورش داده می شوند.

قیمت جوجه بوقلمون اصلاح شده نسبت به نوع تجاری آن بالاتر است. فروش جوجه بوقلمون اصلاح شده با قیمت بالاتری امکان پذیر است ولی چون جوجه بوقلمون زودتر بزرگ می شود تا حدی این افزایش قیمت را می پوشاند.

جوجه بوقلمون در نژادهای مختلفی در بازار ایران وجود دارند (مانند : برنزبیوتینیکلاسهیبرید) که بر اساس نژاد آنها قیمت جوجه بوقلمون تعیین می شود. همچنین قیمت فروش جوجه بوقلمون بر اساس وزن و سن آن ها نیز متفاوت می باشد.

برای دریافت مشاوره جهت خرید جوجه بوقلمون و راه اندازی مزرعه پرورش بوقلمون با کارشناسان ما تماس بگیرید.

instagram
telegram
آیا تونستیم بهتون کمک کنیم؟

2 دیدگاه در ”جوجه بوقلمون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 − 4 =