فروش جوجه مرغ تخمگذار
فروش جوجه مرغ تخمگذار

 

 

پرورش جوجه مرغ با استفاده از تخصص افرادی که در این زمینه فعالیت داشته اند می تواند بسیار آسان باشد. خرید جوجه مرغ هایی با نژاد خوب و یا اصلاح شده می تواند اولین قدم برای آغاز کار باشد تا از ابتدای کار سوددهی خوبی داشته باشید.

جوجه مرغ هایی که تازه از تخم بیرون آمده اند تا 48 ساعت از کیسه زرده به جای آب و غذا استفاده می کنند. بعد از آن جوجه ها خشک شده اند و می توانید آن ها را از دستگاه جوجه کشی بیرون بیاورید. در این حالت جوجه ها می خواهند از دست تان فرار کنند بنابراین آرام دست تان را دور بال های شان بگیرید به طوری که بدن جوجه مرغ توسط دست تان به خوبی احاطه شود. در غیر اینصورت ممکن است در حین فرار از دست شما بال شان بشکند و روی زمین بیفتند.

بعد از اینکه جوجه ها از دستگاه جوجه کشی بیرون آمدند، آن ها را به دستگاه مرغ مادر مصنوعی انتقال می دهند. این دستگاه ها از نوع پلاستیکی و استیل با ظرفیت های مختلف در بازار موجود می باشد اما ساخت این دستگاه توسط خودتان هم کار سختی نمی باشد و می توانید با استفاده از یک جعبه از جنس مقوا و یک لامپ شرایط را برای جوجه مرغ فراهم کنید. گرمای این دستگاه باید در هفته اول 35 درجه سلسیوس باشد ولی هر هفته باید از درجه محیط به اندازه 3 درجه سلسیوس کاسته شود. جوجه ها اگر گرم شان شود از دستگاه فاصله می گیرند و اگر سردشان باشد به دور لامپ جمع شده و روی هم سوار می شوند بنابراین شما با این تغییر حالات می توانید درجه دستگاه را بر حسب نیاز کم یا زیاد کنید. لامپ ترجیحاً باید 250 وات و قرمز باشد چون پراکندگی حرارت در این حالت هماهنگ تر می باشد و همچنین باعث می شود تا جوجه ها اقدام به پرکنی و نوک زنی نکنند. درضمن لامپ باید جایی تعبیه شود که از محل نگهداری جوجه ها دور باشد. و فضای کافی برای جوجه ها موجود باشد تا هنگامی که جوجه مرغ ها احساس گرما کردند بتوانند در حدلازم از منبع حرارت فاصله بگیرند.

آماده سازی بستر جوجه باید به گونه ای باشد تا از اصطکاک لازم برای راه رفتن جوجه مرغ برخوردار باشد در غیر اینصورت پاهای جوجه دارای زاویه خواهد شد. برای این کار استفاده از تراشه چوب کاج مناسب می باشد و استفاده از روزنامه برای بستر جوجه مرغ ها به دلیل نداشتن اصطکاک، نامناسب می باشد.

در چند هفته اول  برای تغذیه جوجه مرغ ها از غذای نرم استفاده می شود که باید دارای پروتئینی به اندزه 20 تا 22%  باشد. همچنین غذای آن ها باید  دارای کوکسیدیواستات باشد تا جوجه ها در برابر اسهال خونی مصون باشند. هنگامی که سن جوجه ها به 18 هفته رسید باید میزان پروتئین را تا حد 16% کاهش داد. غذای جوجه مرغ ها می تواند به صورت آردی و خشک به آن ها داده شود و یا آن را خیس کرد و به  جوجه مرغ داد که در اینصورت اتلاف غذایی کمی بالا می رود. استفاده از سنگریزه نیز در غذای جوجه مرغ ضروری می باشد زیرا غذای مصرفی توسط آن ها به کمک سنگ های داخل سنگدان خرد می شوند و در واقع برای آن ها نقش دندان را دارد. وقتی4 ماه مانده به اینکه جوجه مرغ ها تخم بگذارند باید پوسته صدف خوراکی  و ریزدانه های آهک دار به غذای آن ها اضافه شود و به این ترتیب در ساخته شدن پوسته تخم مرغ موثر خواهد بود.

آب نیز برای جوجه مرغ ها باید به صورت سالم تهیه شود و روزی 2 تا 3 بار نیز تعویض شود تا احتمال بیماری بر اثر آلودگی زیاد نشود. ظرف آب هم نباید در دسترس جوجه ها قرار بگیرد زیرا آن ها سرشان را در آب فرو می کنند و احتمال غرق شدن شان است بنابراین آب را در ارتفاع قرار دهید. جوجه ها در روزهای اول غذا و آب را برای خوردن تشخیص نمی دهند بنابراین نیاز است یکی دوتا از آن ها را برداشته و سرشان را دخل آب و غذا بکنید. به این وسیله بقیه نیز این کار را یاد خواهند گرفت.

قیمت جوجه مرغ برای راه اندازی مزرعه پرورش مرغ بر اساس نژاد جوجه مرغ متغیر بوده و خرید جوجه مرغ و فروش جوجه مرغ با توجه به وضعیت جوجه مرغ و نژاد آن متفاوت می باشد و در واقع قیمت جوجه مرغ با نژاد خوب بالا می باشد و نژاد سالم و اصلاح شده جوجه مرغ در روند قیمت فروش جوجه مرغ موثر می باشد. نگهداری آسان جوجه مرغ  و قیمت جوجه مرغ برای راه اندازی مزرعه بسیاری از افراد را برای انجام این کار ترغیب کرده است.

[/vc_wp_text][/vc_column][/vc_row]

آیا تونستیم بهتون کمک کنیم؟