پرورش جوجه شتر مرغ

چندین روش برای شروع به کار پرورش شترمرغ وجود دارد. یکی از این روش ها خرید جوجه شترمرغ به شکل در نیامده از تخم می باشد.

در این روش باید سرمایه اولیه داشته باشید زیرا بعد از دو سال از زمان خرید جوجه شترمرغ شروع به نتیجه دادن می کند.

روش دیگر این است که خرید جوجه شتر مرغ به صورت یک روزه باشد و تا زمانی که مولد می شوند آن ها را پرورش دهید که در این حالت قیمت جوجه شترمرغ بالا نیست.

در این روش، نگهداری باید به گونه ای باشد تا کمترین مرگ و میر را در جوجه شترمرغ شاهد باشیم.

روش بعدی خرید جوجه شتر مرغ سه ماهه می باشد که قیمت جوجه شتر مرغ در این حالت نسبت به حالات قبل بالاتر می باشد ولی در عوض مرگ و میر کمتری از جوجه شتر مرغ را شاهد هستید.

خرید جوجه شترمرغ های یک ساله نیز به شما این امکان را می دهد تا بتوانید شترمرغ های بهتری را در سال بلوغ شان انتخاب کنید ولی در این حالت قیمت جوجه شترمرغ بالاتر می باشد.

حالت دیگری نیز برای شروع به کار و خرید شترمرغ وجود دارد که به سرعت شروع به سوددهی می کند و آن خرید مولدهای اصلاح شده می باشد ولی از نظر قیمت بسیار هزینه بر می باشد.

در شروع به کار پرورش جوجه شتر مرغ در ابتدا باید زمینی داشته باشید و بر حسب مقدار زمینی که در اختیار دارید فضایی را برای جفت گیری، نگهداری جوجه شترمرغ ، فضایی برای پرورش پرنده ها تا زمان فروش جوجه یا شترمرغ بالغ و یا کشتار و همچنین فضایی برای تجهیزات جوجه کشی در نظر بگیرید.

از آنجایی که نگهداری جوجه شتر مرغ ها با ترکیب های مختلف از نر و ماده امکان پذیر می باشد اما بهترین روش نگهداری آن ها به صورت یک نر با یک ماده و یا یک نر با دو ماده می باشد که علت آن هم بررسی راحت تر عملکرد آن ها می باشد.

مساحت مورد نیاز گروه سه تایی شترمرغ ها 1500 متر می باشد که البته تا نصف می تواند کاهش پیدا کند ولی با توجه به نیاز شتر مرغ ها برای دویدن بهتر است فضای بزرگ تری برای آن ها در نظر بگیرید.

اگر چه هنگام خرید جوجه شتر مرغ به فضای کمی برای تعداد زیادی از آن ها نیاز است ولی با توجه به رشد سریع آن ها باید فضای کافی برای آن ها از ابتدا وجود داشته باشد. با توجه به نوع آب و هوای منطقه نگهداری جوجه شتر مرغ باید مکان سربسته و منبع گرمایی نیز برای آن ها در نظر گرفت.

جیره غذایی جوجه شترمرغ

تغذیه جوجه شتر مرغ ها نیز از اهمیت ویژه ای برخوردای می باشد و در دراز مدت بر روی آینده و مولد شدن شان بسیار مهم می باشد.

در سه ماه اول از زمان خرید جوجه شترمرغ ها و یا تولد آن ها تعداد تلفات از هر زمان دیگری بیشتر می باشد در نتیجه در این مدت باید به تغذیه و بهداشت جوجه شترمرغ بسیار دقت کرد.

به منظور استفاده از سنگ ریزه در سنگدان جوجه شترمرغ برای خرد شدن غذا نیاز است به غذای آن ها سنگ ریزه نیز اضافه شود.

در ضمن اضافه کردن ویتامین های مورد نیاز به آب جوجه شتر مرغ برای افزایش توان آن ها در برابر بیماری ها ضروری می باشد.

مثلاً ویتامین سی در مواجه شدن پرنده با تنش های گرمایی بسیار موثر می باشد و اینگونه تنش ها را کاهش می دهد.

جوجه شترمرغ ها هنگامی که به غذا خوردن عادت می کنند نیاز به محرک اشتها پیدا می کنند در نتیجه نیاز است که علوفه تازه از قبیل شبدر، یونجه، کلم و بسیاری دیگر از گیاهان روزی 3 تا 4 بار به غذای جوجه شتر مرغ اضافه شود.

روش های پرورش شترمرغ

روش اول این است که از ابتدا تا انتهای کار را خودتان به عهده می گیرید. مولدها تخم می گذارند و آن ها را تا رسیدن به سن کشتار پرورش می دهید و به حالت معمول نیز از این روش استفاده کنید.

در روش بعدی بعضی اقدام به پرورش مولد کرده و تخم مولد را به فروش می رسانند و از این طریق کسب درامد می کنند. بعضی هم فقط ماشین های جوجه کشی را تهیه می کنند و کسانی که نمی خواهند یا فضای لازم برای قرار دادن تجهیزات جوجه کشی ندارند تخم جوجه شتر مرغ های خود را به آن ها می سپارند و به آن ها هزینه پرداخت می کنند.

این امکان نیز وجود دارد فردی که دارای تجهیزات جوجه کشی می باشد نسبت به خرید تخم جوجه شتر مرغ اقدام می کند و سپس نسبت به فروش جوجه شترمرغ اقدام می کند.

از کم هزینه ترین قسمت های پرورش جوجه می توانیم به پرواربندی جوجه ها اشاره کنیم که جوجه شترمرغ در سن مشخصی خریداری می شوند و تا زمان کشتار پرورش داده می شوند. درهنگامی که پرنده به این سن رسید پرورش دهنده اقدام به فروش جوجه شتر مرغ می کند.

قیمت جوجه شتر مرغ بر اساس نوع منطقه جغرافیایی تغییر پذیر می باشد. بر همین اساس فروش جوجه شتر مرغ و خرید جوجه شتر مرغ بر اساس منطقه جغرافیایی با قیمت های متفاوتی انجام می پذیرد.

در صورتیکه به صنعت پرسود پرورش جوجه شتر مرغ علاقه دارید و یا قصد خرید و فروش نژادهای مختلف جوجه شترمرغ را دارید، می توانید با کارشناسان شرکت طیور پروران میهن تماس بگیرید.