بلدرچین کالیفرنیا

 

یکی از زیباترین گونه های بلدرچین، گونه بلدرچین کالیفرنیا می باشد که به کبک کالیفرنیا نیز مشهور می باشد. این گونه حتی به عنوان گونه تزئینی نیز شناخته می شود و طرفداران بسیاری دارد. این پرنده چاق می باشد و دارای دمی کوتاه است. هر دو جنس نر و ماده این پرنده دارای کاکلی در بالای سر می باشند و که سمت جلو تمایل دارد.

تاج در نر ها به رنگ قهوه ای تیره دیده می شود و صورت شان و پشت آن ها به رنگ قهوه ای با خط های سفید می باشد و سینه، خاکستری مایل با رنگ آبی می باشد و شکم هم به رنگ روشن است. رنگ آمیزی در ماده ها و پرندگان نابالغ به زیبایی بلدرچین کالیفرنیا ی نر نمی باشد و رنگ خاکستری مایل به قهوه ای و شکم آن ها به رنگ روشن می باشد. این پرنده بومی کالیفرنیا، جنوب سانتاکروز و شمال اورگان و نوادا غربی بوده و به خوبی این پرنده خود را با حاشیه شهر نشینی انطباق داده ولی به دلیل گسترش شهر و از بین رفتن مراتع جمعیت آن ها رو  به کاهش می باشد.

بلدرچین کالیفرنیا به صورت دسته جمعی زندگی می کند و در دسته های کوچک کنار جاده ها رویت می شوند. این گونه بلدرچین با سرعت بالا ولی کوتاه پرواز می کند و در هنگام بروز خطر به جای اینکه پرواز کند شروع به دویدن می کند. یکی از کارهای مورد علاقه ای بلدرچین خاک بازی و غلتیدن در خاک در روزهای آفتابی می باشد که در واقع با این کار به نوعی حمام می کند.  تغذیه بلدرچین کالیفرنیا شامل گیاهان، دانه ها، حشرات و میوه های وحشی می شود.

بلدرچین کالیفرنیا در فصل جفت گیری دسته های کوچکی که از یک نر و دو ماده تشکیل می دهند تا 12 عدد تخم گذاری کرده و روی آن ها می خوابند و پرنده نر غیر از باروری ماده دیگر نقشی در در آمدن جوجه ها ایفا نمی کند. در شرایط ایده آل تغذیه  و آب و هوایی بعد از اینکه جوجه های بلدرچین کالیفرنیا بیرون آمدند پرنده ماده توانایی دوباره بارور شدن را دارد ولی این بار توسط پرنده نر دیگری.

گوشت این نژاد از بلدرچین بسیار مرغوب می باشد و دارای ارزش غذایی بالایی است. البته باید به این نکته نیز دقت داشت که کیفیت گوشت بر اساس اصالت نژاد، محیط پرورش و نوع غذا متغیر می باشد. این پرنده یکی از انواعی است که بسیاری از افراد آن را برای پرواربندی انتخاب می کنند. یکی از بهترین زمان های خرید بلدرچین کالیفرنیا برای پرواربندی یک روزگی می باشد که می توان با توجه  به رشد سریع آن ها و با استفاده از جیره غذایی مطلوب آن هارا برای کشتار آماده کرد. البته جوجه یک روزه برای خرید از قیمت مناسبی نیز برخوردار می باشد.

آیا تونستیم بهتون کمک کنیم؟