بلدرچین ژاپنی

بلدرچین ژاپنی یکی ا انواع بلدرچین می باشد که مقاومت خوبی دارد و فضای کمی برای زندگی احتیاج دارد. این پرنده به بیماری های طیور مبتلا می شود ولی نسبت به سایر پرندگان مقاومت بیشتری در برابر این بیماری ها از خود نشان می دهد. زمان بلوغ بلدرچین ژاپنی در شش هفتگی می باشد و عمده فعالیت شان در تخم گذاری در 50 روزگی می باشد. مراقبت از بلدرچین های ماده باعث می شود تا آن ها در سال اول 200 تخم بگذارند. عمر مفید آن ها بین 2 سال تا 5 سال و دو ماه می باشد. اگر هدف از انتخاب بلدرچین ها وزن آن ها نباشد پرنده های نر بین 100 تا 140 گرم و پرنده های ماده بین 120 تا 160 وزن دارند.

شکل ظاهری تخم بلدرچین ژاپنی دارای خال های قهوه ای می باشد. تخم های این بلدرچین دارای شکل ها منحصر بفردی در رنگ ها و طرح های متفاوت هستند. بعضی از آن ها نیز تخم شان سفید رنگ می باشد. به طور تقریبی وزن تخم بلدرچین ژاپنی 10 گرم است. جوجه هایی که تازه از تخم بیرون آمده اند زرد رنگ بوده و وزنی در حدود 6 تا 7 گرم دارند. پوست تخم بلدرچین بسیار ظریف بوده و هنگام انتقال آن ها از جایی به جای دیگر باید دقت فراوان نمود. بهترین حالت برای گرفتن بهترین نتیجه برای باروری بلدرچین ژاپنی ترکیب یک نر با 2 تا 3 ماده می باشد. البته ترکیب یک نر و یک ماده نیز برای باروری مناسب می باشد.

پرنده ها هر چه سن شان بالا می رود احتمال باروری شان کاهش پیدا می کند همچنین پرورش بلدرچین های خویشاوند نیز آن ها را دچار ناهنجاری کرده و بر روی تولید مثل شان بسیار تاثیر منفی می گذارد. بنابراین اگر تعداد ماده ها را نسبت به نر ها حفظ کنید می توانید کنترل بهتری از آن ها داشته باشید و وقتی یکی تخم گذاری کرد با علامت دار کردن آن ها از جفت گیری خویشاوندی جلوگیری می شود.

پیش از آنکه جوجه کشی انجام شود باید مراقبت هایی را انجام داد. تخم ها باید در زمان های مختلف در روز جمع آوری شوند و در دمای 15درجه سانتی گراد قرار بگیرند و تخم هایی که ترک دارند اصلاً هچ نشوند و یا به میزان خیلی کم هچ شوند. زمانی نتیجه خوبی در جوجه کشی حاصل می شود که تخم ها قبل از این که در دستگاه جوجه کشی قرار بگیرند کمتر از یک هفته نگهداری شوند. تخم بلدرچین ژاپنی به دلیل اینکه رنگی می باشد، می توان باروری آن ها را در زیر نور تشخیص داد. یکی دیگر از کارهایی که باید قبل از جوجه کشی انجام شود ضد عفونی کردن دستگاه بعد از هر بار مصرف می باشد و این به دلیل جلوگیری از انتقال آلودگی و بیماری  به جوجه ها می باشد. در ضمن هیچ وقت تخم های کثیف را در دستگاه قرار ندهید زیرا آن ها منبع انتقال آلودگی و بیماری می باشند بنابراین برای قرار دادن تخم های کثیف ابتدا باید آن ها را کاملاً بوسیله دستمال کاغذی یا هر وسیله دیگر تمیز کرد

آیا تونستیم بهتون کمک کنیم؟